Pamięć o Powstańcach Styczniowych

W dniu 4 lutego 2022r. w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się spotkanie Dyrekcji Szkoły z Proboszczem parafii pw. Świętego Rocha w Jasienicy Księdzem Piotrem Kapelańskim. W spotkaniu uczestniczyła również Pani Ewa Grąbczewska – prawnuczka Floriana Grąbczewskiego (1848-1922), ziemianina, weterana Powstania Styczniowego. Inspiracją do spotkania była inicjatywa Szkoły zmierzająca do renowacji grobowca rodziny Grąbczewskich. Z wypowiedzi Pani Ewy wynika, że zarówno Florian Grąbczewski i jego krewni to niezwykle patriotyczna rodzina walcząca w Powstaniu Styczniowym i innych zrywach narodowościowych, w tym również w Powstaniu Warszawskim. Pani Ewa przywiozła ze sobą kilka niezwykle cennych fotografii, na których jest uwieczniona rodzina Grąbczewskich. Ustalono potrzebę dalszych spotkań w celu upamiętnienia historii tej niezwykłej rodziny. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania na miejscowym cmentarzu w Jasienicy zapalili znicz pamięci o zmarłych i została odmówiona modlitwa.