Praktyki zawodowe w Rimini w ramach realizacji projektu Erasmus+

Praktyki zawodowe w Rimini w ramach realizacji projektu Erasmus+

W tym roku szkolnym 48 uczniów naszej szkoły skorzystało z możliwości odbycia praktyk zawodowych za granicą w ramach realizacji projektu Erasmus+. Po długiej podróży autokarem wraz z 6 opiekunami: Panią Małgorzatą Radwańską, Panią Eweliną Majewską, Panią Moniką Krajewską, Panem Krzysztofem Jagielski, Panem Sławomirem Cieślukiem, Panem Krzysztofem Wiśniewskim 09.05.2022 r. uczniowie dotarli do Rimini we Włoszech i rozpoczęli staż zagraniczny.

Koordynatorem projektu była Pani Marzena Tyszka-Kosowska, która wraz z zespołem  była odpowiedzialna za przygotowanie dokumentacji, organizację rekrutacji, przygotowanie kulturowo-pedagogiczne uczestników projektu, promocję, upowszechnianie projektu, ewaluację oraz monitoring.

Zajęcia dla uczniów z klasy IIITEA, IIITIA, IIITIB  były prowadzone przez pracowników włoskiej firmy Sistema Turismo, z którą nasza szkoła podjęła współpracę. Uczniowie klasy IIITS odbywali praktyki w firmach Vulpinari oraz Solaris,  funkcjonujących na lokalnym rynku. Wszyscy uczestnicy poza codzienną nauką korzystali z uroków włoskiego miasteczka, poznawali jego historię, architekturę, kuchnię włoską i doświadczyli włoskiego stylu życia. Ważnym doświadczeniem dla każdego uczestnika była konieczność komunikowania się w języku angielskim, nie tylko na zajęciach edukacyjnych, ale również podczas załatwiania codziennych spraw związanych z funkcjonowaniem w hotelu, na stołówce, na zakupach bądź na praktykach.

Do najciekawszych atrakcji przewidzianych dla uczestników mobilności można zaliczyć wycieczkę do San Marino oraz 10 godzinny kurs języka włoskiego, a przede wszystkim możliwość przebywania na plaży i kąpieli w ciepłych i czystych wodach Adriatyku.

Staż zagraniczny zakończył się 20.05.2022r, a po powrocie uczniowie kontynuowali odbywanie praktyk jeszcze przez 2 tygodnie. Wszyscy uczestnicy wrócili jeszcze bardziej zintegrowani z bagażem pięknych wspomnień.

Autor: Krzysztof Wiśniewski