151 rocznica wybuchu powstania styczniowego.

,, wolność- kocham i rozumiem
wolności oddać nie umiem"

Słowa tej znanej a zarazem pięknej piosenki rozbrzmiały w naszej szkole 22 stycznia podczas  obchodów 151 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji młodzież Ekonomika przedstawiła montaż słowno-muzyczny  przygotowany pod nadzorem pani Doroty Sadowskiej i pani Małgorzaty Radwańskiej.
    Uczniowie starali się przybliżyć nam wydarzenia, które działy się 151 lat temu na ziemi ostrowskiej. Bogata proza historyczna przeplatana animacjami i krótkim filmem z pewnością przeniosła nas do tych dramatycznych wydarzeń i przypomniała o tych, którzy poświęcili swoje życie dla wolności narodu. Aż trudno uwierzyć, że tereny dobrze nam znane były miejscem walki o wolność, a ich mieszkańcy stali się bohaterami powstania styczniowego - ,,gloria victis”- chwała zwyciężonym
Po części artystycznej przyszedł czas na wyłonienie zwycięzców i rozdanie zasłużonych nagród naszym zdolnym uczniom.

Jak wiemy 15 stycznia w naszej szkole odbył sie 1 etap konkursu historycznego -,,Powstanie styczniowe na ziemi ostrowskiej” Podczas obchodów dzisiejszej uroczystości odbył się finałowy etap konkursu. A oto zwycięzcy:

1 miejsce- Aleksandra Flanc z klasy I LOC
2 miejsce -Justyna Kaczmarczyk oraz Michał Borowy z klasy III LOA
3 miejsce - Adrian Kręciewski oraz Daniel Frądczyk z klasy II TE

W szkole odbył się również konkurs plastyczny dotyczący powstania styczniowego, a oto wyróżnieni:

- Agnieszka Piórkowska - kl. IV TE
- Paulina Kisielmanow - kl.II LOB
- Kinga Wujek kl. - I TI
- Kinga Kempisty - kl. II LOB
- Katarzyna Świerczewska - kl. II LOB
- Karolina Rukat - kl. IV TE
- Krystian Kamiński - kl. II LOA
- Daniel Broniewski - kl. IV TS

Uczniowie Ekonomika zmierzyli się także z napisaniem tekstu hymnu szkolnego. To trudne zadanie, a więc zasłużone wyróżnienia i nagrody powędrowały do :

- Aleksandry Flanc z klasy I LOC
- Sylwii Wityńskiej z klasy III LOB
- Karoliny Bułatowicz z klasy III LOB
- Pawła Trzaski z klasy III LOC

Wyróżnieni w konkursie ,, Maskotka Policji ostrowskiej "to:

- Anna Sikora z klasy II LOC
- Paulina Chrzanowska z klasy I TE
- Izabela Kijańczyk z klasy I LOC

Ostatnie nagrody tego dnia powędrowały do zwycięzców w konkursie czytelniczym.

1 miejsce - Karolina Bułatowicz
2 miejsce - Ewa Rakowska
3 miejsce - Anna Jasionowska

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy!

W tak uroczystym dniu warto przypomnieć, że gdy rok 2013 dobiegał końca, Rada Pedagogiczna postanowiła już wtedy docenić najlepszych i rozdać nagrody, …wszak uczniów biorących udział w konkursach organizowanych w naszej szkole było wielu.
    Nagrody otrzymali wówczas m.in. uczniowie biorący udział w konkursie na projekt graficzny sztandaru naszej szkoły - Ewa Fabiańska (III LOB), Agnieszka Piórkowska (IV TE), Kamil Podbielski (I TI), Dominik Rewkowski (I TI) i Natalia Suchcicka (I LOA).
    Kolejni nagrodzeni, to uczestnicy konkursu recytatorskiego „Powstanie styczniowe na kartach poezji i prozy” – zasłużone brawa i nagrody otrzymali: Paweł Trzaska (III LOC) za zajęcie I miejsca; Ewelina Pazik (III TE) i Aleksandra Załęska (III TE) za zajęcie II miejsca; Paulina Badurek (I LOC) i Magda Modrzyńska (III LOA) za III miejsce; Ewa Rakowska (III LOA) - wyróżnienie.
    Należało również docenić osoby, które zajęły miejsca na podium w konkursie recytatorskim „Poezja Ignacego Krasickiego” – oto najlepsi:

• Emilia Polak (III LOC) – I miejsce;
  • Aleksandra Załęska (III TE) – II miejsce;
  • Magda Modrzyńska (III LOA) –III miejsce.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów. Mamy nadzieję, że w 2014 roku liczba biorących udział w turniejach będzie jeszcze większa – zapraszamy, warto.

„
Zwycięstwo jest rzeczą ważną, lecz najważniejszy jest udział w walce.    (Dave Weinbaum)

Tekst: Aleksandra Kurak, Anna Błażyńska

Foto: Beata Jesionek