Wycieczki w ramach projektu unijnego

W dniach 23-24 września w ramach projektu unijnego „Akademia rozwoju młodego człowieka w powiecie ostrowskim” odbyły się dwie wycieczki edukacyjne. Podczas pierwszej z nich młodzież zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w budynku dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich na Woli. To nowoczesne, multimedialnego miejsce była żywą lekcją historii i patriotyzmu, która przybliżyła jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach narodu polskiego, stanowiące do dziś przykład heroizmu i walki o wolność. Uczniowie poznali życie codzienne powstańców oraz losy ludności cywilnej. Obejrzeli fotografie autentycznych scen z powstania, broń, umundurowanie, środki transportu. Dużym przeżyciem była możliwość przejścia kanałami i sprawdzenie, co mogli czuć powstańcy poruszający się nimi w różne dzielnice Warszawy.
Podczas kolejnej wycieczki uczniowie mogli zapoznać z bogactwem fauny i flory jakże osobliwego zakątka naszego kraju, jakim jest Puszcza Białowieska. W Muzeum Przyrodniczo-Leśnym, oglądali ekspozycje przedstawiające zwierzęta występujące niegdyś w Puszczy Białowieskiej. Obejrzeli również film obrazujący puszczę w poszczególnych porach roku. W Rezerwacie Pokazowym Żubrów zobaczyli łosie, jelenie, rysie, lisy, żubry oraz wilka.

Tekst: Monika Kucharczyk

Foto: uczestnicy wycieczrk