8 kwietnia 2025 roku w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie odbyło się Szóste Międzynarodowe Forum Nowatorstwa Pedagogicznego – część I pod hasłem „Kompetentni nauczyciele …. kompetentni uczniowie”. Forum zostało objęte honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Jego celem jest przedstawianie dobrych praktyk innowacji i eksperymentów pedagogicznych, zainspirowanie nauczycieli do podejmowania nowatorskich działań dydaktycznych i wychowawczych oraz budowanie sieci współpracy innowacyjnych szkół/placówek oświatowych. Tematem Szóstego Forum były kompetencje przekrojowe.
W wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy, nauczyciele oraz eksperci, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami w zakresie uczenia się przez całe życie i nabywania kompetencji na wielu płaszczyznach, zarówno kompetencji kluczowych, jaki i kompetencji przyszłości dotyczących m.in. krytycznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów, komunikacji i pracy zespołowej, inteligencji emocjonalnej, czy odporności.
Podczas sesji plenarnej wystąpiła Pani Barbara Fijałkowska, główna ekspertka ds. uczenia się przez całe życie w Instytucie Badań Edukacyjnych, która w interesujący sposób przedstawiła uczestnikom zagadnienia dotyczące kompetencji transwersalnych w kontekście uczenia się przez całe życie.
Kolejnym prelegentem była Pani Anna Kowalczyk, ekspertka akcji Edukacja Szkolna 2 w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która opowiedziała o budowaniu kompetencji przekrojowych w ramach programu Erasmus+. Następnie swoimi doświadczeniami w zakresie innowacyjnych działań oraz kształtowania kompetencji miękkich, prospołecznych, proekologicznych oraz językowych podzielili się: Pani dr Ewa Siedlecka nauczycielka przedmiotów zawodowych z Zespołu Szkół nr 39 im. Prof. Edmunda Jankowskiego w Warszawie, Pani dr Karolina Wójcik, nauczycielka chemii w XLI Liceum im. Joachima Lelewela w Warszawie oraz doradczyni metodyczna ds. języków obcych w MSCDN Wydział w Warszawie, Pani Ewa Wódkowska. W sesji plenarnej Szóstego Forum wziął także udział Pan dr Bogusław Konrad, Dyrektor ostrowskiego Ekonomika, który przedstawił historię naszej szkoły, czasy współczesne, wspomniał o kierunkach kształcenia, współpracy z Akademią Pożarniczą w Warszawie i Politechniką Białostocką, programie Erasmus+, w którym od wielu lat bierze udział nasza szkoła oraz o zmianach jakie nastąpiły w ostatnich latach.
Podczas Forum rozstrzygnięty został również konkurs „Innowacyjna Szkoła. Innowacyjny Nauczyciel”. Wśród laureatów konkursu wyróżniona została także nasza szkoła i uhonorowana statuetką „INNOWACYJNA SZKOŁA 2024”.
Po części plenarnej uczestnicy Forum wzięli udział w pracach sekcji tematycznych, prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin:
• Sekcja 1 „Kompetencje w zakresie uczenia się i pracy w grupie”. Siła pasji i współpracy –Barbara Ochmańska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Wyszkowie;
• Sekcja 2 „Kompetencje w zakresie uczenia się”. Mnemotechniki w praktyce szkolnej – Klaudia Lisicka – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Zagościńcu. Podkręcamy koncentrację – Jolanta Grochowska – terapeutka pedagogiczna w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 w Warszawie;
• Sekcja 3 „Kompetencje osobiste i społeczne”. Relacje z samym sobą i z innymi – dr Marlena Grzelak-Klus, zastępca Dyrektora Instytutu Pedagogiki w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Szóste Międzynarodowe Forum Nowatorstwa Pedagogicznego, zostało zorganizowane i prowadzone przez dr Alinę Karaśkiewicz, nauczycielkę, konsultantkę do spraw innowacji pedagogicznych i badań w edukacji w MSCDN w Warszawie.
J. Dąbrowska – Kacperczyk