Niemiecki otwiera drzwi

Niemiecki otwiera drzwi

W dniach od 24 do 27 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy I TI razem z panią dr Jagodą Pecko wzięli udział w „WIRTUALNYM TYGODNIU DNI OTWARTYCH – NIEMIECKI OTWIERA DRZWI”. Był to cykl spotkań, podczas których uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się,  jakie możliwości stwarza im znajomość języka niemieckiego. Była to także dobra okazja do poznania niemieckich instytucji pośredniczących w Polsce i kształtujących swoją przyszłą ścieżkę z językiem niemieckim.

Organizatorzy przedsięwzięcia to:

  • Ambasada Federalnej Republiki Niemiec w Warszawie;
  • Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Warszawie (Deutsch-Polnische Industrie- und Handelskammer);
  • Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej Polska (Deutscher Akademischer Austauschdienst);
  • Goethe-Institut Warschau.

Program wydarzenia wyglądał następująco:

24.04.2023 r. Dzień z Ambasadą Niemiec – Język niemiecki a ścieżka zawodowa

Dlaczego warto uczyć się języka sąsiedniego kraju? W jaki sposób udział w programach stypendialnych może wpłynąć na karierę? Które drzwi otwiera znajomość języka niemieckiego? Między innymi na te pytania odpowiadali zaproszeni goście. Prelegenci przekazali cenne wskazówki z własnego doświadczenia opowiadając o swojej wieloletniej fascynacji językiem niemieckim i jej istotnym wpływie na ścieżkę zawodową. 

25.04.2023 r.  Dzień z DAAD Polska – Porozmawiajmy o studiach w Niemczech!

Natalia Nowak – stypendystka DAAD w Berlinie, która studiuje jednocześnie na czterech uniwersytetach: Technische Universität Berlin, Freie Universität Berlin, Humboldt Universität zu Berlin i Universität Potsdam opowiedziała słuchaczom o swoich doświadczeniach naukowych na niemieckich uczelniach. Uczniom zostały przekazane także cenne  informacje dotyczące stypendium na kurs języka niemieckiego w Niemczech i stypendium na studia II stopnia w Niemczech. Prelegenci w sposób bardzo jasny podali wiele istotnych szczegółów na temat podjęcia studiów w Niemczech. 

26.04.2023 Dzień z AHK Polska i ProRecognition

W pierwszej część spotkania „Język niemiecki w biznesie” uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie benefity przynosi znajomość języka niemieckiego w świecie biznesu i czy umiejętność posługiwania się tym językiem liczy się tylko w firmach z kapitałem niemieckojęzycznym. Spotkanie dotyczyło wyjaśnienia uczestnikom, na czym polega uznawanie kwalifikacji zawodowych i  jakie z tego wynikają korzyści na niemieckim rynku pracy. Była to także okazja do spotkania z firmami HAYS Poland, LST, Preston, SARIA Polska oraz Wenzel+Wenzel, które przedstawiły możliwości pracy i rozwoju w ich organizacjach dla osób znających język niemiecki. Druga część „Uznawanie kwalifikacji zawodowych w Niemczech” dotyczyła wyjaśnienia uczestnikom, na czym polega uznawanie kwalifikacji zawodowych i  jakie z tego wynikają korzyści na niemieckim rynku pracy. Organizatorem wykładu była Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, czyli największa izba bilateralna działająca w Polsce, która od ponad 25 lat wspiera polsko-niemieckie stosunki gospodarcze i reprezentuje interesy 1000 firm członkowskich. 

27.04.2023 r.  Dzień z Goethe Institut Warschau – Zostań FIT do egzaminów Goethego

Spotkanie dotyczyło  możliwości zdawania egzaminu i zdobycia certyfikatu językowego Instytutu Goethego oraz korzyści z jego posiadania. Egzamin Instytutu Goethego otwiera drogę do niejednej lukratywnej oferty pracy, ponieważ uzyskanie certyfikatu jest dla pracodawcy jasnym wskazaniem umiejętności. Jest to także ceniony dokument w przypadku przeprowadzki za granicę w związku z pracą lub studiami na uczelni wyższej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji 😉