Niemiecki Otwiera Drzwi

W dniach od 22 do 25 kwietnia 2024 r. grupa chętnych uczniów z klasy I LOb, I THR, II TI i III LO razem z panią J. Pecko i panią A. Waniewską wzięła udział w „WIRTUALNYM TYGODNIU DNI OTWARTYCH – NIEMIECKI OTWIERA DZWI”. Był to cykl spotkań, podczas których uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się,  jakie możliwości stwarza im znajomość języka niemieckiego. Była to także dobra okazja do poznania niemieckich instytucji pośredniczących w Polsce i kształtujących swoją przyszłą ścieżkę z językiem niemieckim.

Organizatorem przedsięwzięcia była Ambasada Federalnej Republiki Niemiec w Warszawie, przy współpracy z:

  • Goethe-Institut Warschau;
  • Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową w Warszawie (Deutsch-Polnische Industrie- und Handelskammer);
  • Niemiecką Centralą Wymiany Akademickiej Polska (Deutscher Akademischer Austauschdienst Polen). 

Program wydarzenia wyglądał następująco:

22.04.2024 r. Dzień z Ambasadą Niemiec – Język niemiecki a ścieżka zawodowa

Dlaczego warto uczyć się języka zachodniego sąsiada? W jaki sposób udział w programach stypendialnych może wpłynąć na karierę? Które drzwi otwiera znajomość języka niemieckiego? Między innymi na te pytania odpowiadali zaproszeni goście. Prelegenci przekazali cenne wskazówki z własnego doświadczenia opowiadając o swojej wieloletniej fascynacji językiem niemieckim i jej istotnym wpływie na ścieżkę zawodową. 

Moderatorem spotkania była pani Magdalena  Urban-Tomaševič z Wydziału Kultury Ambasady Niemiec. Wszystkich uczestników przywitał pan Thorsten Kerp – zastępca Kierownika Wydziału Kultury Ambasady Niemiec w Warszawie.

W rozmowie wzięli udział:

  • Piotr Kwiatkowski – pracownik referatu wspierania wymiany szkolnej w Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM). Organizator wielu szkoleń dla nauczycieli z Polski i Niemiec. 
  • Marta Mojkowska – redaktorka i producentka w telewizji niemieckiej ARD. Przygotowuje materiały newsowe i reportaże z Polski, które przybliżają Polskę niemieckiemu widzowi. 
  • Hubert Smoliński – stypendysta DAAD i Międzynarodowego Stypendium Parlamentarnego Bundestagu (IPS). Obecnie specjalista w zespole edukacji wyższej w Komisji Europejskiej.

23.04.2024 r.  Dzień z DAAD Polska – Porozmawiajmy o studiach w Niemczech!

Gościem spotkania była stypendystka DAAD i studentka Humboldt-Universität zu Berlin, która opowiedziała słuchaczom o swoich doświadczeniach naukowych na niemieckich uczelniach, udzielając im praktycznych wskazówek. 

24.04.2024 Dzień z AHK Polska –  Język niemiecki w biznesie

W czasie spotkania uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie korzyści przynosi znajomość języka niemieckiego w świecie biznesu i czy umiejętność posługiwania się tym językiem liczy się tylko w firmach z kapitałem niemieckojęzycznym. Na tym spotkaniu poznaliśmy także branże i firmy, które czekają na specjalistów ze znajomością języka niemieckiego. 

Organizatorem spotkania była Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, czyli największa izba bilateralna działająca w Polsce, która od ponad 25 lat wspiera polsko-niemieckie stosunki gospodarcze i reprezentuje interesy 1000 firm członkowskich. 

25.04.2024 r.  Dzień z Goethe Institut Warschau – Egzaminy i certyfikaty Goethe-Institut i korzyści z ich posiadania

Spotkanie dotyczyło  możliwości zdawania egzaminu i zdobycia certyfikatu językowego Instytutu Goethego oraz korzyści z jego posiadania. Goethe-Institut to działająca na całym świecie instytucja, której celem jest propagowanie niemieckiej kultury i języka. Jednym ze sposobów realizacji tego zadania jest organizowanie kursów z języka niemieckiego oraz wydawanie wspomnianych certyfikatów Goethe-Institut. Egzaminy są przeprowadzane na każdym poziomie zaawansowania – od A1 do C2. Egzamin Instytutu Goethego otwiera drogę do niejednej lukratywnej oferty pracy, ponieważ uzyskanie certyfikatu jest dla pracodawcy jasnym wskazaniem umiejętności. Jest to także ceniony dokument w przypadku przeprowadzki za granicę w związku z pracą lub studiami na uczelni wyższej.

Dziękujemy wszystkim instytucjom za możliwość wzięcia udziału w tym ciekawym przedsięwzięciu 😊