Rocznica bitwy pod Stokiem. Uroczystości przy pomniku i msza polowa.

W czwartek, 12 maja uczczono 159. rocznicę bitwy pod Stokiem. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, a także przedstawiciele służb mundurowych i społeczność szkolna. ZS nr 2 reprezentowali uczniowie Pocztu sztandarowego pod opieką p. Urszuli Zadroga i p. Katarzyny Brzostek. Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem w Stoku, przy drodze Ostrów Mazowiecka – Ostrołęka wzięliśmy udział we mszy polowej, która odbyła się niedaleko pomnika, na leśnej polanie. Pomnik w Stoku został odsłonięty w maju 2013 roku dla upamiętnienia zwycięskiej powstańczej bitwy, która miała tu miejsce z 4 na 5 maja 1863 roku. 159 lat temu oddziały powstańcze dowodzone przez Ignacego Mystkowskiego przygotowały nocną zasadzkę na wojska rosyjskie. Oddziały powstańcze rozbiły kolumnę carską księdza Tichomirowa i Konstantego Rynarzewskiego, wzięły jeńców oraz zdobyły broń i sprzęt taborowy. Starcie to przeszło do historii jako jedna z największych zwycięskich bitew powstania styczniowego.