Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na cmentarzu parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji w ramach uczczenia pamięci polskich jeńców zamordowanych przez NKWD w 1940 r., na cmentarzu parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się uroczystości patriotyczne przypominające o tych tragicznych wydarzeniach. Wiosną 1940 r. Sowieci zamordowali co najmniej 21 857 obywateli polskich – oficerów, policjantów, a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. Tego dnia uczczono też pamięć uczniów Szkoły Handlowej, która powstała we wrześniu 1940 roku jako Private Handelschule. Jej założycielką i pierwszą dyrektorką była dr Teofila Ptaszyńska. Na tablicy w Mauzoleum zawisły tabliczki z nazwiskami sześciu jej uczniów: Wojciecha Białoskórskiego, Teofila Brejnaka, Stanisława Gierżberga, Stanisława Nowackiego, Bogdana Płońskiego, którzy zginęli w Auschwitz; ucznia Jerzego Flantza, który wraz z Jerzym Rychterem i Stanisławem Rychterem został zwolniony z obozu i razem z nimi zginął w powstaniu warszawskim oraz Józefa Kempistego – żołnierza Związku Walki Zbrojnej, który został zamordowany w obozie.
W wydarzeniu wzięli udział uczniowie Ekonomika na czele z panem dyrektorem B. Konradem, nauczycielką historii panią U. Zadroga oraz poczet sztandarowy szkoły pod opieką pani K. Szymańskiej
Zdjęcia: Emilia Pecura