XIX edycja Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych

7 czerwca 2023 r. odbyła się XIX edycja Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych. Spotkania organizowane są w ramach Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim przy współpracy z Ostrowskim Stowarzyszeniem „Ludzie z Pasją”. Wydarzenie to co roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży szkolnej. W tegorocznej edycji wzięło udział około 90 uczniów wraz z opiekunami z 11 szkół powiatu ostrowskiego. Po warsztatach terenowych uczestnicy udali się do Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej na drugą część zajęć, czyli wykłady w formie prezentacji multimedialnych. Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej Bogusław Konrad powitał zaproszonych gości, a następnie głos zabrał Starosta Ostrowski Zbigniew Chrupek oraz Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer. Sesję wykładów rozpoczął Paweł Cieśluk, który opowiedział o tym, jak rozpoznać głosy i sylwetki wybranych gatunków ptaków. Jego wykład zakończył się konkursem pt. „Rozpoznawanie wizerunków i głosów ptaków” dla wszystkich chętnych uczestników Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych. Następnie głos zabrał dr hab. Zbigniew Kasprzykowski z Instytutu Nauk Biologicznych, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Zaprezentował on prelekcje pt. „Mieszkańcy trzcinowisk, czyli historie życia bąków i błotniaków”. Wykład pt. „Kulik wielki – gatunek zagrożony” poprowadził Przemysław Obłoza ze Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, członek Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”. Po wysłuchaniu części wykładowej komisja konkursowa sprawdziła prace uczestników konkursu polegającego na rozpoznaniu gatunków ptaków po ich wyglądzie lub wydawanym głosie. Wyłoniono 18 laureatów w trzech kategoriach wiekowych.