Dzień Kobiet tuż tuż

8 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pierwsze oficjalne obchody odbyły się w 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych, które zostały zapoczątkowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki.
Święto to jest doskonałą okazją do przedstawienia kilku faktów o obchodach tego święta w krajach niemieckiego obszaru językowego.
W dniu 19 marca 1911 roku po raz pierwszy obchodzony był Międzynarodowy Dzień Kobiet m.in.: w Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się wtedy prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy, szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji.
W Niemczech święto to było możliwe dzięki zaangażowaniu się socjaldemokratek Clary Zetkin i Käte Duncker.
Po II wojnie światowej, w Niemczech Wschodnich stał się on oficjalnym świętem państwowym, natomiast w Niemczech Zachodnich był mniej celebrowany. Współczesne Niemcy, po zjednoczeniu w 1990 roku, przyjęły to święto jako okazję nie tylko do podkreślenia równości płci, ale również do świętowania osiągnięć kobiet w różnych dziedzinach życia społecznego.
Rok 1918 był przełomowym momentem w dziejach kobiet. To rok, w którym Austriaczki, Niemki i Polki po burzliwych działaniach zmierzających do zaakceptowania swojego istnienia na wielu płaszczyznach uzyskały prawa wyborcze.
Szwajcaria jest tym państwem, w którym najpóźniej kobiety otrzymały prawa wyborze. Nastąpiło to w 1971 roku, a w jednym z kantonów dopiero w listopadzie 1990 roku.
Dzisiejsze święto jest również doskonałą okazją do przedstawienia sylwetek kobiet z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, które zapisały się na kartach historii i odegrały znaczące role w społeczeństwie, kulturze i nauce. Kobiety te potrafiły zmienić życie milionów, wpływać na losy świata i nieustannie inspirować.

Zapraszamy na wystawę, która znajduje się w wejściu głównym szkoły.

Dziękujemy pani Annie Prus oraz uczennicom z klasy II TS za pomoc w przygotowaniu wystawy.