Wielkanocne życzenia do Prezydenta Niemiec

W ramach realizacji tegorocznego projektu edukacyjnego „ROK JĘZYKA NIEMIECKIEGO I KULTURY NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO – DEUTSCH mit EKONOMIK Schritt für Schritt” uczniowie klas 1 TRH, 1 LOb, 2 TS, 2 TI i 5 TEA razem z panią J. Pecko i A. Waniewską  przygotowali własnoręcznie wykonane kartki świąteczne wraz z życzeniami z okazji Świąt Wielkanocnych, które zostały wysłane do Franka-Waltera Steinmeiera – Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec.

Do Prezydenta Niemiec został napisany również list, w którym została opisana nasza szkoła oraz najbliższa okolica.

Podjęta inicjatywa miała na celu aktywizację uczniów na lekcjach języka niemieckiego, poszerzenie słownictwa związanego z tematyką świąt wielkanocnych, kultywowanie zwyczaju wysyłania tradycyjnych kartek oraz nawiązywanie współpracy z instytucjami państwowymi obszaru niemieckojęzycznego.

Prezydent w Niemczech wybierany jest przez Zgromadzenie Federalne.

Wybrany może być każdy obywatel Niemiec, który ukończył czterdziesty rok życia i któremu przysługuje prawo głosowania w wyborach do Bundestagu.

Kadencja Prezydenta Federalnego trwa 5 lat, a ponowny bezpośredni wybór dopuszczalny jest tylko raz .

Frank-Walter Steinmeier działacz Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Deputowany do Bundestagu, szef Urzędu Kanclerskiego w okresie rządów Gerharda Schrödera (1999–2005), minister spraw zagranicznych (2005–2009 i 2013−2017), wicekanclerz (2007−2009).

12 lutego 2017 został wybrany przez Zgromadzenie Federalne w pierwszej turze wyborów na urząd prezydenta Niemiec. Urząd prezydenta Niemiec objął 19 marca 2017, trzy dni później nastąpiło jego oficjalne zaprzysiężenie. 

13 lutego 2022 w pierwszej turze Zgromadzenie Federalne wybrało go na drugą kadencję.