AUSTRIA – tematyka krajoznawcza na lekcji języka niemieckiego

Tematyka krajoznawcza jest integralną częścią nauczania języka obcego, w tym również języka niemieckiego. Cyfrowe media i narzędzia umożliwiają realizację tych treści w inny niż dotychczas sposób. 

 Dzięki współpracy szkoły z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego  nawiązana została współpraca z Biblioteką Austriacką w Opolu, która wzbogaciła nasz warsztat dydaktyczny i udostępniła nam swoje zasoby w ramach edukacji bibliotecznej „Biblioteka z klasą online”. Jest to projekt skierowany do nauczycieli języka niemieckiego i uczniów różnych typów szkół. Biblioteka proponuje atrakcyjne połączenie nauki z zabawą poprzez wykłady multimedialne, warsztaty czy też projekcje filmów edukacyjnych. Celem podjętej inicjatywy było wzbudzenie zainteresowania językiem niemieckim, poznanie Austrii i jej szeroko  pojętej kultury oraz wykorzystanie wiedzy i umiejętności uczniów zdobytych w ramach innych przedmiotów szkolnych.

W dniu 7 lutego 2023 r. uczniowie klasy I TI i I TS wzięli udział w prelekcjach realioznawczych dotyczących Austrii w ramach serii Austriacki Przekładaniec. Organizatorem spotkania była pani dr Jagoda Pecko – nauczycielka języka niemieckiego w  naszej  szkole. W prelekcjach wzięła udział również dyrekcja szkoły – pan dyrektor dr Bogusław Konrad i pani wicedyrektor Małgorzata Grzeszczuk. 

W pierwszej części pt. „Znane i nieznane Austriaczki” uczniowie poznali sylwetki bardziej i mniej znanych Austriaczek, których ponadprzeciętna inteligencja, ogromna odwaga, hart ducha zmieniły świat, a ich wyjątkowa uroda oraz oryginalność spowodowały, że stały się sławne i zapisały się na kartach historii. Przybliżone zostały sylwetki m.in.: najstarszej podróżniczki, zdobywczyni wszystkich 14 ośmiotysięczników, wynalazczyni telefonii komórkowej, działaczki na rzecz praw kobiet oraz laureatki Nagrody Nobla. 

Drugi wykład „Austria – kraj w centrum globu?” był okazją do przedstawienia nie tylko ogólnych informacji o współczesnej Austrii, lecz także do omówienia przełomowych wydarzeń mających wpływ na dzieje tego kraju. 

Swoją wiedzę uczniowie mogli sprawdzić poprzez rozwiązywanie kart pracy, które  również zostały przygotowane przez Bibliotekę Austriacką. 

Na zakończenie przenieśliśmy się w świat austriackich smaków. W prelekcji „Kulinarna Austria – czyli co jedzą i co piją Austriacy” przedstawione zostały istotne informacje o kuchni tego państwa, która jest  połączeniem tradycji kulinarnych tych narodowości, które wychodziły w skład dawnej monarchii. Stąd w kuchni austriackiej zauważalne są wpływy alpejskie, czeskie, węgierskie, słoweńskie czy też włoskie. 

Podjęta inicjatywa przyniesie z pewnością konkretne rezultaty. Dotyczy to zarówno efektów w postaci poznawania i wykorzystywania nowych metod pracy, wdrażania nowoczesnych technik nauczania jak i możliwości pełnego korzystania ze znajomości języka obcego. 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.