Ekonomik na Święcie Liczby π na Politechnice Białostockiej

W dniu 14 marca 2023r. 28-osobowa grupa uczniów z Technikum Nr 2 im. Powstańców Styczniowych kształcąca się w zawodzie technik informatyk uczestniczyła w programie „Święta Liczby Pi” przygotowanym przez Politechnikę Białostocką. Na początku uczniowie wysłuchali wykładu dr inż. Rajmunda Stasiewicza pt. „Czy liczba π została wπisana do księgi rekordów Guinnessa?”. Prelegent zaprezentował ciekawostki matematyczne dotyczące m.in. liczb tytanicznych, czyli takich, które mają co najmniej 1000 cyfr. Kolejny wykład wygłosił student III roku PB p. Artur Łopata, który zaprezentował prawo Benforda. Prawo to może pomóc np. w znalezieniu przestępców finansowych. Po wykładach uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę, biorąc udział w quizie o liczbie π.           

I miejsce – Szymon Świerżyński kl. III TI, 

II miejsce – Wiktor Szczechura kl. II TI, 

III miejsce – Piotr Czyżewski kl. IV TIA. 

Gratulujemy!!!

Ponadto, Studenckie Koła Naukowe PB przygotowały πknik matematyczny, podczas którego można było układać fraktale, zagadki uczące logicznego myślenia, gry i łamigłówki, zabawy z robotami, a także rozwiązanie częstego problemu: wyjazd z zatłoczonego parkingu.

Serdecznie dziękujemy organizatorom za umożliwienie udziału naszej młodzieży w programie „ Święta Liczby Pi”.