„Landeskunde live erleben” – Ogólnopolskie Warsztaty Języka Niemieckiego

W dniu 18 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy I TS i I TI wzięli udział w Ogólnopolskich Warsztatach Języka Niemieckiego „Landeskunde live erleben”. Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego we współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży. Partnerem projektu była szkoła językowa „Los geht’s!” z Monachium.

Tegoroczna I edycja pt. „WILLKOMMEN IN BAYERN” składała się z dwóch części.

W pierwszej części wystąpiła pani Justyna Magic – nauczycielka języka niemieckiego mieszkająca w Monachium oraz właścicielka szkoły językowej „Los geht’s!”. Pani Justyna zabrała nas w wirtualna podróż po Bawarii, ze szczególnym uwzględnieniem językowego krajobrazu tego regionu. Dowiedzieliśmy się, jak my Polacy, ale również sami Niemcy postrzegają ten region i czy warto jest uczyć się dialektu bawarskiego.

W drugiej części, w wirtualną podróż po alpejskich zakątkach Bawarii zabrała nas pani Jowita Goda-Wójciak. Pani Jowita jest logopedą i nauczycielką języka polskiego na emigracji. Od wielu lat mieszka u podnóża Alp w pięknej bawarskiej wiosce – w Schönau am Königsee.

Następnie prelegentki odpowiadały na pytania, które zostały przesłane przez uczniów i nauczycieli do organizatorów.

Warsztaty moderowane były przez panią dr Jagodę Pecko i panią dr Iwonę Czaplicką – członka Zarządu Głównego PSNJN, prezesa Oddziału Łomża PSNJN, konsultanta ds. nauczania języka niemieckiego i projektów edukacyjnych w CEN w Łomży.

W spotkaniu wzięła udział również pani wicedyrektor Małgorzata Grzeszczuk.

Celem podjętej inicjatywy było:

– wzbudzenie zainteresowania językiem niemieckim;

–  pogłębienie wiedzy o Bawarii jako jednym z 16 krajów związkowych Niemiec;

– wzmacnianie otwartości na inne kultury;

– rozwijanie wrażliwości międzykulturowej oraz kształtowanie postawy ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.