Dzień Krajobrazu

Doceń lokalność!” – to hasło Dnia Krajobrazu 2023, ogłoszony z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dzień Krajobrazu najlepiej spędzić w plenerze. W związku z tym zaproponowaliśmy uczniom wycieczkę regionalną i zajęcia w mieście, w którym znajduje się nasza szkoła. 24 października uczniowie I klasy Technikum nr 2 im. Powstańców Styczniowych spacerowali ulicami miasta aż do obszarów peryferyjnych, aby poznać krajobraz najbliższej okolicy. Tematem przewodnim lekcji w plenerze było porównanie krajobrazu małomiasteczkowego z wiejskim. Spacerując po mieście, młodzież poznała elementy zabytkowej zabudowy mającej wagę historyczną, a także współczesną architekturę budynków użyteczności publicznej. Uczniowie uświadomili sobie, że krajobraz małomiasteczkowy Ostrowi Mazowieckiej przenika w krajobraz wiejski, gdzie dominuje przewaga gruntów ornych. Zwrócili również uwagę na występującą roślinność. Kolejnym punktem programu będzie dyskusja dotycząca problemów ochrony przyrody wynikających z bliskiego sąsiedztwa miasta, gruntów ornych i lasów.

Prowadzący: Małgorzata Radwańska, Mariusz Chorchos

 

ZDJĘCIE 1 

ZDJĘCIE 2

ZDJĘCIE 3

ZDJĘCIE 4

ZDJĘCIE 5

ZDJĘCIE 6

ZDJĘCIE 8

ZDJĘCIE 9 

ZDJĘCIE 10

ZDJĘCIE 11

ZDJĘCIE 12

 

5 października 2023 r. klasy: I LOA i II TR wraz z nauczycielkami: p. Katarzyną Buczyńską, Małgorzatą Radwańską  i Dorotą Sadowską, uczestniczyły w historyczno – geograficznej wycieczce regionalnej. Uczniowie odwiedzili groby powstańców styczniowych: Wiktora Godlewskiego w Jasienicy i Ignacego Mystkowskiego w Zarębach Kościelnych, poznali historię Paproci  Dużej – wsi założonej w końcu XVIII wieku przez osadników niemieckich, w której w kościele ewangelickim w 1899 r. Józef Piłsudski i  Maria Juszkiewiczowa wzięli ślub. Młodzież miała również okazję odwiedzić XVIII – wieczny klasztor Ojców Reformatorów w Zarębach Kościelnych, którego bogatą historię opowiedział ks. Andrzej Dmochowski. Ostatnim punktem programu były zajęcia w  Złotorii na temat wpływu zlodowaceń plejstoceńskich na rzeźbę terenu.

Tekst: Dorota Sadowska

ZDJĘCIE 1

ZDJĘCIE 2

ZDJĘCIE 3

ZDJĘCIE 4

ZDJĘCIE 5

„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.”

Albert Einstein

30 października 2023 r. uczniowie uczestniczyli w debacie dotyczącej problemów ochrony przyrody wynikających z bliskiego sąsiedztwa miasta, gruntów ornych i lasów. Wraz z rozwojem naszego miasta, kolejnymi inwestycjami zajmowane są fragmenty naturalnych siedlisk; zmiany w rzeźbie terenu, osuszanie , usuwanie roślinności.
Wycinanie lasów konieczne pod budowę dróg i osiedli oznacza mniej tlenu, a więcej chorób układu oddechowego. Dużą wartość przedstawiają stare drzewa ( ogród przykościelny). W dziuplach i na gałęziach schronienie i pożywienie znajdują zwierzęta.  Wypracowanie jednoznacznych odpowiedzi nt. ochrony środowiska nie jest sprawą łatwą. Ważne jest, by rozwój miasta stwarzał jednocześnie warunki bytowania licznych gatunków roślin i zwierząt.
Uczestnicy spotkania: Oliwia B i Oliwia Ś, Paulina, Magda, Emilka, Małgosia Nikola,  Wiktoria, Wojtek, Marcin
opiekun
Małgorzata Radwańska

ZDJĘCIE 1