Święto Patrona

By uczcić pamięć przywódców i uczestników Powstania Styczniowego obchodzimy co roku w naszej szkole Święto Patrona. Uroczystości upamiętniające 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczęły się w tym roku w dniu 28 stycznia uroczystą Mszą Świętą w kościele p.w. WNMP w Ostrowi Mazowieckiej.  Natomiast 30 stycznia odbyła się w naszej szkole akademia. Podczas szkolnych uroczystości towarzyszyli nam wyjątkowi goście – wśród zaproszonych byli m.in.:  proboszcz parafii WNMP – ks. prałat Jan Okuła, wicestarosta Powiatu Ostrowskiego – Józef Rostkowski, przewodnicząca Rady Powiatu –  Dorota Subda, sekretarz Powiatu Ostrowskiego – Ewa Suchcicka, dyrektor Wydziału Inwestycji i Rozwoju Powiatu i jednocześnie przewodnicząca Rady Rodziców – Urszula Waniewska, wiceprezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej – Dariusz Kołodziejski.

Uroczystość rozpoczął dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Pan Bogusław Konrad, który swoimi słowami skłonił wszystkich zebranych do refleksji. Podczas wystąpienia mówił: „W akcie nadania imienia z 4 kwietnia 2014 roku możemy przeczytać: „Chlubne tradycje tej Szkoły są powodem do zasłużonej dumy oraz zobowiązaniem do godnego wypełniania obowiązków wobec Ojczyzny i Narodu. Niech nadanie imienia uhonoruje patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie Powstańców Styczniowych, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie Ojczyzny”. Dzisiaj 10 lat od tego doniosłego wydarzenia, musimy zadać sobie pytanie – czy podjęte wówczas zobowiązanie wykonujemy z należną czcią i szacunkiem dla heroicznej i dalekowzrocznej postawy uczestników Powstania Styczniowego i ich rodzin? Odpowiadać powinniśmy każdego dnia, co z tamtych pełnych etosu niepodległościowego postawach zostało w naszych sercach i umysłach.”

Po wystąpieniu Pana dyrektora młodzież pod kierunkiem pań: Urszuli Zdrogi, Doroty Sadowskiej i Małgorzaty Radwańskiej przygotowała przepiękny montaż słowno-muzyczny, który był dla nas zebranych wspaniałą lekcją historii. Występ młodzieży pokazywał, jak wiele poświęcili powstańcy, by następne pokolenia mogły żyć w wolnej Polsce. 

Podczas akademii wręczono również nagrody i dyplomy za udział w konkursach dotyczących Powstania Styczniowego. W Powiatowym Konkursie Historycznym „Powstanie Styczniowe na Ziemi Ostrowskiej”, nad którym honorowy patronat objął Starosta Ostrowski Pan Zbigniew Chrupek komisja konkursowa przyznała następujące miejsca: I – ex aequo Maria Leszczyńska i Maciej Rutkowski (Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej), II – nie przyznano, III – Wioleta Nadana (Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej). W konkursie plastycznym „Zimowy krajobraz powstania styczniowego” nagrody otrzymali: I miejsce – Wiktoria Skrajna, kl. III TSH, II miejsce – Natalia Han, kl. I LOA, III miejsce – Franciszek Konrad, kl. I LOA, wyróżnienie – Zuzanna Szymańska, kl. I LOB. Doceniono również młodzież biorącą udział w ogólnopolskiej kampanii „BohaterOn – włącz historię” – nagrody otrzymali: Ernest Arasim (kl. V TIA), Amelia Borkowska (kl. II LO), Karolina Gołębiewska (II TE), Igor Ziemczyk (kl/ V TIA), Paweł Rudziński (kl. II LO), Michał Moczarski (V TIA), Kamil Zawadzki (V TIA), Adam Grabowski (V TIA), Bartosz Ziemak (kl. V TIA), Bartosz Składanowski (kl. V TIA), Marcin Kraszewski (kl. V TIA), Jan Żurawski (kl. V TIA), Piotr Wyszomirski (kl. V TIA), Maciej Jarząbek (kl. V TIA).  Nagrodzonym gratulujemy!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by uroczystości upamiętniające rocznicę miały tak wyjątkowy charakter.

Tekst: Anna Błażyńska

Zdjęcia: S. Suchcicki